Pasaport Bilgileri

Pasaport Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey,,,

Pasaport Bilgileri

Pasaport Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey,,,

Değişen kanunlar neticesinde pasaport türleri ve gerekli evraklarda değişiklikler yapılmıştır.

”Çipli pasaport”, “biyometrik pasaport” ya da ”elektronik pasaport” olarak da bilinen e-Pasaportlar ise eski tip pasaportların kimlik sayfalarında bulunan;

pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra içinde fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin saklanabildiği yongalı (çipli) pasaportlardır.

Pasaport Türleri ve Özellikleri Ülkemizde kullanımda olan 4 adet farklı pasaport tipi vardır. Bunlar kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir.

Pasaport türleri aşağıdaki gibidir;

-Umuma Mahsus Pasaportlar
-Hususi Pasaportlar
-Hizmet Pasaportları
-Diplomatik Pasaportlar
-Geçici Pasaport veya Seyahat Belge

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik vesikalık fotoğraflar;
Standartları ICAO tarafından belirlenen ve Makinede Okunabilen Seyahat Belgelerinde kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır.

Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.